Akcesoryjne lampy robocze – pomocne i niekoniecznie drogie

Akcesoryjne lampy robocze – pomocne i niekoniecznie drogie
  • Recenzje

Praca po zmierzchu nie należy do szczególnie komfortowych, tym bardziej gdy nasza maszyna nie odznacza się szczególnie wydajnym oświetleniem. Warto wówczas rozważyć jego modernizację, która nie musi być wcale trudna ani droga, a efekty mogą bardzo pozytywnie zaskoczyć.

Tekst: Grzegorz Szularz, farmer.pl, zdjęcia: Grzegorz Szularz, materiały prasowe

Większość nowoczesnych ciągników lub innych maszyn rolniczych ma obecnie w wyposażeniu – jeśli nie standardowym, to opcjonalnym – wydajne oświetlenie robocze. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku starszych maszyn używanych.  Zamontowane w nich lampy odbiegają wydajnością i technologiami od oferowanych obecnie, a ponadto często bywają uszkodzone lub po prostu zużyte. W takich przypadkach warto pomyśleć o modernizacji elementów oświetlenia. Asortyment w tym zakresie jest bardzo bogaty, a ceny przystępne.

Gdy już podejmiemy decyzję o wymianie lub rozbudowie oświetlenia w maszynie, pierwszą sprawą, z jaką przyjdzie nam się zmierzyć, jest wybór rodzaju oświetlenia. Obecnie dwoma najpopularniejszymi rozwiązaniami są lampy halogenowe oraz LED. Są jeszcze lampy ksenonowe. Jednak te wymagają montażu dodatkowych elementów (przetworników prądu), które sporo kosztują, zaś skuteczność ich działania już po kilku latach może się znacząco obniżyć.

Halogen

Lamp halogenowych nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. To rozwiązanie znane od lat – proste i dość tanie w zakupie, używane obecne w większości maszyn. Skuteczność takiego oświetlenia zależy przede wszystkim od zastosowanej żarówki oraz odbłyśnika. O ile przepaloną żarówkę można wymienić, o tyle w przypadku wypalonego odbłyśnika możemy mieć z tym problem. Problem tym większy, im starsza maszyna. Na szczęście, na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które bez problemu zastąpią naszą wypaloną lampę. Najprostsze halogenowe lampy kupimy już za 40-60 zł. Za nieco bardziej wszechstronne – z możliwością regulowania szerokości wiązki (krótki zasięg i duży kąt lub daleki zasięg, ale mały kąt) – przyjdzie nam zapłacić minimum 120 zł (regulacja mechaniczna).

Diody LED droższe, ale wydajniejsze

Dzięki taniejącym komponentom używanym do produkcji lamp ledowych rozwiązania te stają się coraz bardziej przystępne cenowo. Zwiększa się również liczba producentów oświetlenia tego typu, których ofertę można uznać za wartą zainteresowania, w odróżnieniu od wyrobów „LED-podobnych” z Dalekiego Wschodu. Tacy producenci, jak Wesem, WAś, Firstom, Hella, Bosch, mają w swojej ofercie bardzo bogaty asortyment reflektorów roboczych LED w różnych przedziałach cenowych.

Reflektory robocze wykonane w technologii LED (z lewej) są droższe od halogenowych (z prawej), ale mają nawet dwukrotnie mniejsze zapotrzebowanie na prąd

Choć ceny ledowych odpowiedników lamp halogenowych wciąż są wyższe, zyskujemy na pobieranej przez nie mocy. Para prostych kwadratowych lamp halogenowych potrzebuje 110 W mocy, podczas gdy ich ledowi konkurenci zaledwie 50 W, przy czym osiągany efekt jest dużo lepszy. Halogen potrzebuje mocniejszej żarówki 70 W pracującej w instalacji 24 V, aby dorównać modułowi LED 24-29 W. W przypadku ledów poza zaakceptowaniem wyższej ceny w chwili zakupu musimy zdecydować, czy chcemy, aby lampa cechowała się szerokim kątem oświetlenia czy większym zasięgiem. Poza tym, tak jak w przypadku lamp halogenowych, nie musimy dokonywać zmian w układzie elektrycznym. Dobrze skonstruowana robocza lampa w technologii LED nie wymaga żadnych dodatkowych elementów, jak przetwornice czy stabilizatory – przekonuje Tomasz Hajduk z firmy Wesem.

Co warto wiedzieć?

Należy jednak pamiętać o zachowaniu właściwej biegunowości podłączenia, a zatem przed montażem warto zaopatrzyć się w prosty multimetr. Oczywiście, podstawą do montażu dodatkowego oświetlenia są wydajne i sprawne alternator oraz akumulator, które podołają dodatkowemu obciążeniu – zwłaszcza w przypadku decyzji o montażu rozbudowanego oświetlenia halogenowego.

Oświetlenie robocze LED to dzisiaj niemal standard fabrycznego wyposażenia nowych ciągników i innych maszyn rolniczych

Warto również zaznaczyć, że poza lampami roboczymi w sprzedaży dostępne są także inne elementy oświetlenia pojazdów wykonane w technologii LED. Należą do nich m.in.: lampy obrysowe i zespolone (np. pozycyjne, stop i kierunkowskaz), cofania, dodatkowe światła stopu, podświetlenia tablic czy lampy błyskowe.

Pełna oferta oświetlenia pojazdów dostępna jest w sklepie Grene.pl

Komentarze