Bezpieczeństwo pracy zimą

Bezpieczeństwo pracy zimą
  • Instrukcje

Niskie temperatury, zaśnieżone i oblodzone nawierzchnie, duża wilgotność powietrza a także szybko zapadający zmrok tworzą w okresie zimowym poważne zagrożenia dla osób pracujących w gospodarstwach rolnych. Aby uniknąć wypadków przy pracy i ich przykrych następstw należy zawczasu przygotować gospodarstwo do zimy oraz przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Poniżej przedstawiamy kilka prostych rad, jak w sposób bezpieczny pracować w gospodarstwie rolnym zimową porą.

Zadbaj o odpowiednią odzież roboczą i obuwie

Zimą, przy niskich temperaturach i dużej wilgotności powietrza łatwo o wychłodzenie organizmu a nawet odmrożenia przy wykonywaniu prac gospodarskich. Warto więc zaopatrzyć się w stosowną do tej pory roku odzież roboczą, która zapewni nam zarówno odpowiedni komfort termiczny jak i bezpieczeństwo pracy. Przydatne będą zimowe, ocieplane kurtki i kamizelki, ciepłe czapki chroniące uszy oraz zimowe rękawice robocze. Niezbędne podczas prac gospodarskich wykonywanych w okresie zimowym jest dobrej jakości zimowe, ocieplane obuwie, chroniące stopy zarówno przed zimnem i wilgocią, jak i przed urazami. Obuwie takie powinno posiadać antyprzebiciową i antypoślizgową podeszwę, powinno też zapewnić stabilność stopy.

Dobra rada:

Warto zainwestować również w dobrej jakości „oddychającą” bieliznę termoaktywną. Dzięki specjalnej technologii włókien pozwoli nam ona zachować suchą skórę i zagwarantuje odpowiedni komfort termiczny podczas prac gospodarskich.

Uporządkuj obejście, przygotuj się na śnieg i mróz

W obejściu gospodarstwa rolnego, rokrocznie dochodzi w Polsce do wypadków przy pracy. Jedną z najczęstszych ich przyczyn są niewłaściwie przygotowane nawierzchnie i ciągi komunikacyjne. Na nierównej, oblodzonej i śliskiej nawierzchni nietrudno przecież o upadek, a co za tym idzie – groźne urazy głowy i kręgosłupa, stłuczenia, złamania i zwichnięcia kończyn. Aby uniknąć tego typu przykrych zdarzeń należy zawczasu przygotować obejście do zimy. Należy wyrównać jego nawierzchnię, zadbać o porządek i drożność ciągów komunikacyjnych. Zimą nie unikniemy śniegu i lodu, dlatego warto zaopatrzyć się w solidne łopaty do odśnieżania, lub pługi śnieżne, a także sól, piasek lub popiół do posypywania nawierzchni.

Zadbaj o dobry stan instalacji elektrycznej i odpowiednie oświetlenie miejsca pracy

Aby uniknąć porażenia prądem podczas pracy w gospodarstwie, warto przed sezonem zimowym dokonać przeglądu sprawności instalacji elektrycznej. Ze względu na spodziewane w tym okresie opady deszczu lub śniegu należy zlikwidować wszystkie przedłużacze i przewody leżące na gruncie. Ponieważ zimą bardzo szybko zapada zmrok należy zadbać o odpowiednie oświetlenie pomieszczeń gospodarskich i podwórza. Warto zainwestować w energooszczędne żarówki, lampy robocze i reflektory. Pamiętajmy, że właściwe oświetlenie podnosi zarówno komfort jak i bezpieczeństwo wykonywanej pracy.

Dobra rada:

Przydatnym w gospodarstwie gadżetem może być przenośna lampa warsztatowa, która posiada szeroki kąt świecenia i daje jasne światło o dużej mocy, oświetlając tym samym duże powierzchnie robocze.

Zimową odzież roboczą i obuwie znajdziesz w sklepie Grene w kategorii Odzież. Produkty do oczyszczenia chodników i gospodarstwa ze śniegu znajdują się w grupie Ręcznych narzędzi ogrodniczych.

Komentarze
Powiązane wpisy