Elektryczne ogrodzenie pastwiska – jak to zrobić?

Elektryczne ogrodzenie pastwiska – jak to zrobić?
  • Instrukcje

Jednym z najbardziej efektywnych i skutecznych rozwiązań, mającym na celu  ochronę naszego stada lub upraw, z pewnością jest elektryczne ogrodzenie pastwisk. Zapewniają 100% bezpieczeństwa aby zwierzęta hodowlane nie wyszły z pastwiska oraz zabezpieczały nasze uprawy przed dziką zwierzyną, przez którą możesz ponieść straty materialne.

Źródło zasilania

Jeśli zastanawiasz się nad zainwestowaniem w elektryczne ogrodzenie pastwiska, musisz wziąć pod uwagę parę istotnych elementów. Najważniejszym z nich jest źródło zasilania, nad którym musisz się dobrze zastanowić podczas wczesnych etapów projektowania swojego ogrodzenia. Wybór odpowiedniego elektryzatora powinieneś dostosować do warunków w jakich ma on działać. Głównym kryterium jest możliwość podłączenia go do zasilania. Jeśli masz możliwość podłączenia go do sieci, to elektryzator sieciowy będzie doskonałym wyjściem. Posiada on również większą moc. Elektryzatory uniwersalne 12/230V świetnie sprawdzają się, gdy nie masz możliwości podłączenia ich do sieci. Są zasilane  akumulatorem 12V o dowolnej pojemności. Dodatkowo niektóre modele elektryzatorów uniwersalnych można podpiąć do panelu słonecznego, który będzie ładował akumulator i zabezpieczał go przed całkowitym rozładowaniem.

Dobra rada:

Ze względu na to, że konie mają dużą wrażliwość na bodźce zewnętrzne, powinny mieć styczność z ogrodzeniem o wiele niższej mocy napięcia eklektycznego.

Elektryczne ogrodzenie pastwiska – jak to zrobić?

Wpływ na to jaki elektryzator zamontujesz ma również fakt, jak długie będzie ogrodzenie – im dłuższe, tym potrzebna jest większa moc do jego działania. Przy budowie ogrodzenia przeważnie używa się pali drewnianych, pali z włókna szklanego albo z tworzywa sztucznego. Jako przewodniki do twojego ogrodzenia masz do wyboru taśmy, plecionki oraz linki stalowe. Jeśli budujesz ogrodzenia jedynie po to, by powstrzymać swoje stado od prób ucieczki, najlepszym rozwiązaniem będzie użycie taśm. Dla zwierząt jest ona bardziej widoczna i tym samym, trzymają się od niej z daleka.

W przypadku ochrony upraw przed dziką zwierzyną stosuje się drut stalowy, gdyż są o wiele wytrzymalsze i lepiej spełnią swoje zadanie. Natomiast plecionki sprawdzą się, jeśli chcesz powstrzymać zwierzęta gospodarskie i mniejsze zwierzęta hodowlane, takie jak: kozy, owce, kaczki, kury, perliczki czy gęsi. Ilość linii przewodników, których użyjesz jest dostosowana do zwierzyny, dla której budujesz ogrodzenie. Na przykład dla dzików poleca się trzy druty stalowe rozciągnięte od 25 cm do 75 cm. Dla saren – dwie na wysokości 50 cm i 90 cm. Z kolei dla wydr powinno wystarczyć pięć drutów stalowych od 5 cm do 35 cm. Drut do słupków drewnianych montuje się na za pomocą różnego rodzaju izolatorów by móc zachować ciągłość przewodzenia oraz zabezpieczyć przed stratami prądu z ogrodzenia elektrycznego.

Dobra rada:

Nie powinieneś pozwolić, żeby ogrodzenie porastała jakakolwiek roślinność. Obniża ona bezpośrednio wydajność ogrodzenia. Przed budową zadbaj o to, by dokładnie przygotować teren.

A do wybiegu?

Z jasnych względów nie możesz zapomnieć o zaplanowaniu przejścia bramowego. Jednak żeby zapewnić ciągłość przewodzenia, trzeba pamiętać o kilku szczegółach. Najważniejszym z nich jest zestaw bramowy, który pozwoli na bezpieczne otwieranie bramy bez ryzyka wystawiania się na niebezpieczeństwo porażenia prądem..

Dobra rada:

Warto również zadbać o samo ogrodzenie i zabezpieczyć je przed wyładowaniami atmosferycznymi. Optymalnym sposobem jest użycie odgromnika, który ochroni elektryzator, przez odprowadzenie dodatkowego napięcia.

Komentarze