Gumy strzykowe podstawą dobrego doju

Gumy strzykowe podstawą dobrego doju
  • Recenzje

Gumy strzykowe są jednym z ważniejszych elementów systemu udojowego, dlatego systematyczna kontrola ich stanu i regularna wymiana są niezwykle ważne.

Tekst i zdjęcia: Łukasz Chmielewski, farmer.pl

Udój w gospodarstwie mleczarskim jest pracą, której nie da się pominąć żadnego dnia. Co więcej, każde opóźnienie tej czynności jest czynnikiem stresowym dla zwierząt i generuje straty materialne. Aby udój przebiegał sprawnie każdego dnia, ważna jest rutynowa kontrola zużycia elementów roboczych dojarki.

Kompromis jakości i ceny

Jednym z takich elementów są gumy strzykowe, które znajdują się w bezpośrednim kontakcie z wymieniem, a więc i pozyskiwanym mlekiem. Najczęściej stosowane przez rolników są czarne gumy strzykowe, które stanowią kompromis między jakością a ceną. Jeden z takich produktów – gumy strzykowe Farma Ø 10 mm dostępne w ofercie GRENE – mieliśmy okazję przetestować. Produkt ten pasuje do najczęściej spotykanych w polskich gospodarstwach dojarek Alfa Laval.

Wymiana tylko w komplecie

Niezależnie od marki czy modelu gumy strzykowe ulegają zużyciu. Dochodzi do zmatowienia oraz mikropęknięć, a w powstałych porach gromadzą się zanieczyszczenia i bakterie, które stanowią zagrożenie dla zdrowotności gruczołu mlekowego poprzez zwiększenie ryzyka wystąpienia mastitis. Wynika to również ze spadku ciśnienia spowodowanego pęknięciami, na skutek czego krowy nie zdajają się do końca. Dodatkowo mleko przedostające się przez pęknięcia do rurociągu powietrznego zanieczyszcza go, zmniejszając sprawność instalacji.

Postawą prawidłowego serwisu gum strzykowych jest wymiana całego kompletu, a nie tylko pojedynczej sztuki, która uległa uszkodzeniu. Jeśli zaś chodzi o termin wymiany gum, nie można się kierować wyłącznie jednostką czasu, gdyż nie uwzględnia to intensywności użytkowania (częstotliwość doju, liczba dojnych krów). Za optimum uznaje się wymianę kompletu gum strzykowych co 2500 udojów.

Testowane gumy wykonane są z kauczuku. Kompozycja mieszanki gumy zapewnia dobrą elastyczność materiału. Dzięki temu przewody gum dobrze się załamują, odcinając dopływ powietrza podczas podłączania aparatu udojowego.

Ważne, aby zamontować gumę strzykową w linii prostej bez skręcania jej, co ułatwiają oznaczenia

Wcięcia w gumach wydają się dobrze wyprofilowane, co ułatwia ich montaż w kubkach udojowych. Widoczne na trzonie gumy strzykowej i przewodzie oznaczenia, przy ustawieniu ich w jednej linii, pozwalają na poprawne zamontowanie gum w kubkach udojowych. Po zainstalowaniu gumy wystający poza kubek pierścień skutecznie zabezpiecza przed cofnięciem się przewodu. Rozszerzone końcówki przewodów gum, dzięki dobrej elastyczności, łatwo montuje się na króćcach kolektora, a jednocześnie nie zsuwają się z nich.

Gumowy kołnierz zabezpiecza przed cofnięciem się przewodu

Średnica 10 mm w testowanych gumach jest minimalną zalecaną średnicą przy dzisiejszych, wysokowydajnych stadach krów mlecznych, pozwalając na sprawny odbiór dużych ilości mleka.

Dobra elastyczność materiału pozwala na odpowiednie zaginanie się przewodów gum strzykowych

 

Gumy strzykowe znajdziesz w sklepie Grene.

Komentarze