Orka i wysiew – pierwsze wyjazdy w pole

  • Porady

Podstawą do prawidłowego wzrostu i uprawy Twoich plonów jest odpowiednie przyszykowanie gruntu. Poprawnie przeprowadzone orka i wysiew pozwolą na zagwarantowanie ziemi dobrego przewietrzenia i wyregulowanie zmagazynowanej wody przez zimę. W ten sposób przygotowany grunt będzie bogaty w składniki pokarmowe oraz mikroorganizmy.

Głównym celem, prócz wspomnianych wyżej, utrzymania odpowiedniej wilgoci oraz wartości odżywczych, jest przyśpieszenie ogrzewania górnej części gleby oraz zniszczenie chwastów. Wszystko to dla najwyższych zysków. By te cele osiągnąć zaleca się zastosowanie odpowiednich zabiegów agrotechnicznych.

Orka

Nic nie narusza tak głęboko ziemi jak orka. Jest to z pewnością najbardziej inwazyjny zabieg ze wszystkich, jednak również najważniejszy. Ma na celu przygotowania gruntu do gromadzenia wody oraz składników pokarmowych. Jeśli Twoja uprawa dobrze przezimowała, to nie ma potrzeby orać. Jednak, jeśli przygotowujesz się do uprawy zbóż jarych, to musisz być przygotowany na przeprowadzenie tego zabiegu. Najbardziej popularnym rozróżnieniem pługów są lemieszowe oraz talerzowe. Lemieszowe mają tę przewagę nad talerzowymi, że są o wiele bardziej wydajne w miejscach, gdzie gleba jest poprzerastana korzeniami krzewów. Na dole przedstawiamy parametry najczęściej używanych pługów do prac polowych.

orka i wysiew

Bronowanie

Bronowanie ma na celu głównie walkę z chwastami. Nie tyczy się to chwastów rozłogowych (przykład takiego chwastu to perz), ale pozwoli Ci na skuteczne pozbycie się tych chwastów „letnich” – jednak i to pod pewnymi warunkami.  By brona się sprawdziła musisz się upewnić, że pod zębami brony lub pod talerzami, ziemia rozsypuje się na małe grudki.

Dobra rada:

Pamiętaj, że pszenżyto, pszenicę oraz żyto ozime powinieneś bronować na wiosnę dwukrotnie. Natomiast zboża jare bronuje się po raz pierwszy po tygodniu od zasiewu.

Siewnik

Precyzja siewu ma istotny wpływ na wynik końcowy. Gdy któraś z części zawiedzie, to nie będziesz mieć szansy na skorygowanie błędu. Dlatego musisz być pewny, że wszystkie podzespoły działają wzorowo. Obsada roślin, głębokość, równomierność, zagęszczenie oraz przykrycie – to pięć podstawowych warunków, które muszą zostać spełnione, by mieć pewność, że siewnik spełnił swoją rolę. Szczególną wagę powinieneś zwrócić na redlice, zagarniacze i kółka dociskowe. Następnie sprawdź poziom oleju, o ile masz zamontowane przekładnie olejowe, oraz dokonaj przeglądu wszystkich siłowników oraz przewodów hydraulicznych. Nie powinny być popękane, poskręcane, a żaden z zacisków uszkodzony bądź skorodowany.

Dobra rada:

Najbardziej ulegającym zużyciu elementem siewnika są redlice. To one decydują o głębokości i równomierności siania. Ich kształt jednak można poprawić, dzięki zwykłemu szlifowaniu.

Komentarze