Przygotowanie opryskiwacza polowego do sezonu

Przygotowanie opryskiwacza polowego do sezonu
  • Porady

Już niedługo rozpocznie się kontrola opryskiwaczy. Zgodnie z ustawą o ochronie roślin uprawnych, obowiązkiem każdego rolnika jest przygotowanie opryskiwacza polowego do sezonu, czyli doprowadzenie swojego sprzętu do najwyższego stanu użyteczności. Wymagania, by nasz opryskiwacz dostał atest i mógł bez przeszkód zostać użyty w gospodarstwie, nie są zbyt wygórowane. Mimo wszystko, jest to doskonała okazja, by przed rozpoczęciem sezonu mieć pewność, że nasz opryskiwacz działa bez zarzutów i posiada komplet dokumentów potwierdzających pozytywny wynik kontroli. 

Zachowaj bezpieczeństwo w pracy

Opryskiwacz jest jednym z ważniejszych sprzętów w gospodarstwie rolnym. Przy jego pomocy pielęgnuje się uprawy i chroni je przed szkodnikami, które mogą mieć zgubny wpływ na jakość naszych plonów. Wszystkie substancje chemiczne, których używamy w codziennej pracy z opryskiwaczem, mają bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie. Dla własnego dobra nie wolno zapomnieć o odpowiednim zabezpieczaniu się podczas przygotowywania i wykonywania oprysków stosując środki ochrony osobistej. Typowa kompleksowa ochrona dla chemizatora to: półmaska, filtropochłaniacze, rękawice lateksowe, gogle i kombinezon ochronny. Ustawa regulująca stosowanie środków ochrony roślin ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa ludziom, zwierzętom i uprawom, a to z kolei, można osiągnąć jedynie korzystając z pełni sprawnego technicznie sprzętu. Jeśli instytucja kontrolująca udowodni, że nasz opryskiwacz nie jest sprawny technicznie bądź jest używany bez atestu Stacji Kontroli Opryskiwaczy, może nas ukarać obniżeniem płatności bezpośrednich od 1% nawet do 100%.

Przygotowanie opryskiwacza polowego do sezonu

Kontrole naszego opryskiwacza możemy przeprowadzić w profesjonalnym ośrodku albo w domu. Jednak przy kontroli w domu trzeba spełnić kilka warunków, które nie będą utrudniały badań sprzętu. Musimy upewnić się, że badanie nie będzie przeprowadzane na zewnątrz, ale w pomieszczeniach zamkniętych. Do tego musimy posiadać cały komplet urządzeń pomiarowych i diagnostycznych.
Nie tylko ze względu na wygodę kontrolera, ale również dla lepszego wrażenia, zadbajmy o to, by sprzęt był czysty. Umyjmy go z zewnątrz, zabezpieczmy wszelkie części ruchome, a zbiornik napełnijmy wodą do dwóch trzecich jego objętości.

1_opryskiwaczDSC_00392

Kontrola sprzętu

Kontroler, z jasnych przyczyn, przejdzie od badań ogólnych do bardziej szczegółowych. Zainteresuje go stan wszelkich elementów ruchomych, węży hydraulicznych, zaworów, zbiornika, a także wycieki, mocowania. Ogółem wszystko, co będzie miało wpływa na pracę opryskiwacza, a będzie mógł sprawdzić bez skomplikowanych przyrządów. Jeśli będzie zadowolony z uzyskanych wyników, przejdzie do bardziej specjalistycznych badań.

Warto wiedzieć, że najbardziej narażone na uszkodzenia są: pompa, filtry, zawór sterujący, rozpylacze i sztywne przewody układu hydraulicznego. Od tych elementów powinniśmy zacząć nasze przygotowania. Upewniwszy się, że wszystko z nimi w porządku, nic nie powinno stanąć nam na przeszkodzie w uzyskaniu przychylnej opinii.

Dobra rada:

Wycieki w maszynach natryskowych są najczęstszym przejawem jakiegoś problemu. Wymiana uszczelek i filtrów powinna być podstawowym zabiegiem konserwacyjnym przed każdą kontrolą.

Koszt badania

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami kontrolera, nasz opryskiwacz dostanie pozytywną opinię i wszystkie dokumenty uprawniające do jego używania. Jeśli dbasz o swój sprzęt i regularnie przeprowadzasz jego kontrolę, nie powinieneś mieć żadnych problemów z uzyskaniem potrzebnych atestów. Koszt takiego badania waha się od 100 do 250 złotych. Głównym kryterium ceny jest długość belki opryskiwacza. Posiadacze opryskiwaczy samobieżnych powinni liczyć się z nieco wyższą ceną.

 

Jeśli szukasz części do opryskiwaczy warto sprawdzić ofertę sklepu Grene.pl

Komentarze