Złota jesień na trawnikach

Złota jesień na trawnikach
  • Recenzje

Zaczęła się jesień. Wnioskować to można nie tylko z daty w kalendarzu, ale przede wszystkim z coraz bardziej łysych drzew i coraz grubszych dywanów z opadłych, kolorowych liści. Choć dla wielu osób jest to krajobraz bardzo piękny, to trzeba pamiętać, że zalegające w ogrodzie liście są bardzo niebezpieczne zarówno dla trawnika, jak i ludzi, a co za tym idzie należy się ich pozbyć.

Dlaczego sprzątamy liście?

Liściom nie można pozwolić zalegać w ogrodzie z kilku powodów:

  1. Liście leżąca na trawniku mogą stworzyć nieprzepuszczalną dla powietrza warstwę, czego wynikiem jest rozwój choroby trawnika – pleśni śniegowej
  2. Liście mogą też doprowadzić do wypadania i żółknięcia trawy oraz w efekcie jej zaniku
  3. Liście leżące w ogrodzie podczas deszczowej jesiennej pogody bardzo szybko gniją i stają się śliskie, co może być zagrożeniem dla ludzi, ponieważ w każdej chwili można się na nich poślizgnąć
  4. Liście, które zalegną na ścieżkach i podjazdach mogą stworzyć trudne do usunięcia plamy

Dobra rada:

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo pleśni śniegowej, należy zadbać o kondycję trawy, a szczególnie jej systemu korzeniowego. Należy wystrzegać się zbyt obfitego nawożenia, zwłaszcza nawozami azotowymi. Warto jesienią nawozić za pomocą preparatów zawierających fosfor.

Jaki sprzęt wybrać?

Grabie

To zdecydowanie najtańszy i najbardziej standardowy sposób usuwania liści z trawników. Ich niewątpliwą zaletą jest, że aby ich używać nie potrzeba żadnych dodatkowych źródeł energii, ich użycie nie jest skomplikowane i można zebrać nimi nawet mokre liście. Oczywiście można używać różnych rodzajów grabi, warto jednak rozważyć zakup specjalnych grabi do liści. Posiadają one długie, elastyczne zęby, które układają się w wachlarz. Dzięki temu można usunąć liście nawet z nierównych terenów, a dodatkowo są one lekkie, więc praca z nimi jest zdecydowanie łatwiejsza.

Odkurzacz do liści

Odkurzacze do liści działają w taki sam sposób, jak odkurzacze domowe, zasysając liście do pojemnika, co oznacza, że nie trzeba ich już potem sprzątać do worków. Warto zainwestować w odkurzacz, posiadający funkcję rozdrabniania liści, ponieważ może on zmniejszyć ich objętość nawet o 90%. Odkurzacz do liści sprawdza się w dużych ogrodach zdecydowanie lepiej niż grabie, a dodatkowo pozbiera nawet drobne gałązki czy piach z chodników i podjazdów.

Dmuchawa do liści

Dzięki dmuchawie można uprzątnąć liście z trudno dostępnych miejsc, nawet takich jak dach altanki. Umiejętnie nią lawirując można wszystkie liście zebrać w jedno miejsce. Jej nieocenioną zaletą jest to, że sprzątając zalety, z pewnością trawnik nie zostanie uszkodzony. Dmuchawa posiada też nieocenioną umiejętność suszenia liści, można więc używać jej do jesiennych porządkach nawet po opadach deszczu. Warto też wiedzieć, że bardzo często dmuchawa do liści i odkurzacz to jedno urządzenie. Na rynku można znaleźć dwa rodzaje dmuchaw do liści. Przed zakupem, warto lepiej je poznać.

Elektryczna dmuchawa do liści

Doskonale sprawdzi się w mniejszych ogródkach, ponieważ jej moc, jest mniejsza niż dmuchawy spalinowej. Jej zaletą jest, że pracuje znacznie ciszej, niż dmuchawa spalinowa oraz oczywiście nie emituje spalin. Dodatkowo istotną informacją jest, że taka dmuchawa nie wymaga częstej konserwacji.

Spalinowa dmuchawa do liści

Idealna do dużych powierzchni, które pozwala uprzątnąć szybko i wygodnie, bez potrzeby przerywania pracy, aby nie przegrzać urządzenia. Można z nią pracować znacznie dłużej, a co istotne jest ona znacznie bardziej mobilna, niż elektryczna.

 

Polecamy zapoznanie się z ofertą sklepu Grene.pl gdzie w szybki i łatwy sposób można zaopatrzyć się we wszystko czego potrzeba do pielęgnacji ogrodu.

Komentarze